صفحه اول > اخبار و هشدارها

 

خودروها هم ویروسی می شوند!

 

26 ژانویه 2005 - 7 بهمن 1383

شرکتهای ضدویروس در حال بررسی گزارشهایی هستند که نشان می دهد ویروسهای کامپیوتری به کامپیوترهای درون خودروها نیز حمله کرده اند.

هفته گذشته از شرکت روسی Kaspersky سوالاتی درباره چگونگی پاکسازی کامپیوترهای درون خودروهای Lexus مدل LX470، LS430 و Landcruiser 100 پرسیده شد. به این شرکت گفته شده بود که به نظر می رسد آلودگی از طریق موبایل به کامپیوتر خودرو منتقل شده است.

بعضی ویروسهای موبایل مانند Cabir و Skulls که از طریق Bluetooth منتشر می شوند، می توانند گوشی هایی را که از سیستم عامل  Symbian‌استفاده می کنند، آلوده کنند. بسیاری از خودروهای Lexus یک سیستم راهبری دارند که می تواند با استفاده از Bluetooth به یک موبایل متصل شوند و امکان تماس با hands-free را فراهم آورند. کاسپرسکی معتقد است که Bluetooth می تواند برای انتقال یک ویروس به سیستم راهبری GPS یک خودرو مورد استفاده قرار گیرد. البته هنوز مشخص نشده است که Lexus از چه سیستم عاملی استفاده می کند.

مدیر بخش تحقیقات کاسپرسکی در این باره می گوید:“ ما می دانیم که تولیدکنندگان خودرو در حال حاضر از سیستم عاملهای موجود برای کامپیوترهای درون خودرو استفاده می کنند که برای مثال می توان به قرارداد فیات و مایکروسافت اشاره کرد.“ وی می افزاید:“ اگر موبایلهای آلوده وحشتناک به نظر می رسند، کامپیوترهای آلوده درون خودروها را تصور فکر کنید.“

تحقیقات در این باره ادامه دارد.